دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد

دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد

طلاق یک عمل حقوقی یکطرفه  است که به موجب آن ازدواج بین زن و مرد به پایان می‌رسد و در حقیقت رابطه عاطفی به پایان می رسد. در قانون ایران، طلاق به دو صورت امکان‌پذیر است: طلاق توافقی و طلاق از طرف یکی از زوجین. به‌ طور کلی طلاق توافقی ساده‌تر و سریع‌تر است و حالت یک طرفه می‌تواند پردردسرتر و سخت‌تر باشد. در این مقاله، به بررسی دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد می‌پردازیم.

طلاق از طرف مرد چگونه است؟

بر اساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی ایران، مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در قانون، با مراجعه به دادگاه، تقاضای طلاق همسرش را داشته باشد. به عبارت دیگر، مرد می‌تواند هر زمان که بخواهد، با استناد به دلایل موجه و مشخص شده در قانون، همسر خود را طلاق دهد.

شرایط طلاق از طرف مرد

به ‌طور قطع، هریک از طرفین برای ثبت درخواست طلاق لازم است شرایط مشخصی داشته باشند. طلاق از طرف مرد منوط به رعایت شرایط زیر است:

 • مرد باید بالغ و عاقل باشد.
 • مرد باید رشیده باشد، یعنی توانایی اداره امور مالی خود را داشته باشد.
 • مرد باید دارای شرایط قانونی برای ازدواج باشد.
 • مرد باید مهریه زن را پرداخت کند.

در این بین شرایط اول و دوم به معنای این است که مرد باید دارای شرایط لازم برای اعمال حقوق و تکالیف خود باشد. براساس شرط سوم مرد باید دارای شرایطی مانند عدم اعتیاد، عدم سوءپیشینه و … را ارائه کند. شرایط چهارم نیز به معنای این است که مرد باید مهریه زن را پرداخت کند. در صورتی که مرد مهریه زن را پرداخت نکند، زن می‌تواند از مرد تقاضای مهریه نماید.

توجه داشته باشید که این شرایط تنها شرایط عمومی برای طلاق از طرف مرد هستند. در صورتی که مرد دلیل موجهی برای طلاق داشته باشد، می‌تواند از دادگاه تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش کند. این گواهی به مرد این امکان را می‌دهد که بدون پرداخت مهریه، همسر خود را طلاق دهد.

شرایط طلاق از طرف مرد

مدارک طلاق از طرف مرد

مدارک طلاق از طرف مرد در ایران به منظور احراز شرایط لازم برای طلاق از طرف مرد و همچنین جلوگیری از سوءاستفاده از حق طلاق توسط مرد ارائه می‌شوند. برای طلاق از طرف مرد، باید مدارک زیر به دادگاه ارائه شوند:

 • سند ازدواج
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی اشتغال به کار
 • گواهی عدم اعتیاد
 • گواهی پزشکی مبنی بر سلامت جسمی و روانی

در صورتی که مرد دلیل موجهی برای طلاق داشته باشد و تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش کند، نیازی به ارائه برخی از مدارک فوق مانند سند ازدواج، گواهی عدم سوءپیشینه، و گواهی اشتغال به کار ندارد.

دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف مرد

در قانون ایران، دلیل خاصی برای طلاق از طرف مرد ذکر نشده است. با این حال، برخی از دلایلی که معمولاً برای طلاق از طرف مرد مطرح می‌شوند عبارتند از:

عدم تمکین زن

تمکین زن به معنای اطاعت از دستورات شوهر در امور مشروع و عرفی است. عدم تمکین زن می‌تواند به دلایل مختلفی مانند بیماری، اشتغال، تحصیل، و … باشد. در صورتی که زن بدون دلیل موجه از تمکین از شوهر خودداری کند، مرد می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند.

سوءرفتار زن

سوءرفتار زن به معنای رفتاری است که موجب آزار و اذیت جسمی یا روحی مرد شود. سوءرفتار زن می‌تواند شامل مواردی مانند ضرب و شتم، فحاشی، و خیانت باشد. در صورتی که زن مرتکب سوءرفتار شود، مرد می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند.

اعتیاد زن

اعتیاد زن به معنای وابستگی زن به مواد مخدر یا الکل است. اعتیاد زن می‌تواند موجب بروز مشکلات زیادی در زندگی زناشویی شود. در صورتی که زن به مواد مخدر یا الکل معتاد باشد، مرد می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند.

اعتیاد زن

بیماری زن

بیماری زن می‌تواند موجب بروز مشکلات زیادی در زندگی زناشویی شود. در صورتی که بیماری زن درمان‌پذیر نباشد و موجب آزار و اذیت مرد شود، مرد می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند.

عقیم بودن زن

عقیم بودن زن به معنای ناتوانی زن در باردار شدن است. در صورتی که مرد تمایل به داشتن فرزند داشته باشد و زن عقیم باشد، مرد می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند.

خیانت زن

خیانت زن به معنای داشتن رابطه جنسی با مرد دیگری به غیر از شوهر خود است. خیانت زن می‌تواند موجب از بین رفتن اعتماد مرد و شکست زندگی زناشویی شود. در صورتی که زن مرتکب خیانت شود، مرد می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند.

توجه داشته باشید که این دلایل تنها برخی از دلایلی هستند که معمولاً برای طلاق از طرف مرد مطرح می‌شوند. در هر حال، تشخیص اینکه آیا دلیل مطرح شده برای طلاق از طرف مرد مناسب است یا خیر، بر عهده دادگاه است.

مراحل طلاق از طرف مرد

ابتدا باید گفت هزینه طلاق از طرف مرد در ایران شامل هزینه دادرسی و هزینه داوری است. هزینه دادرسی توسط دادگاه خانواده و هزینه داوری توسط داوران تعیین می‌شود. مراحل طلاق از طرف مرد به شرح زیر است:

 1. مرد باید دادخواست طلاق را به دادگاه خانواده تقدیم کند.
 2. دادگاه به زوجین اخطار می‌دهد تا برای سازش به داوری مراجعه کنند.
 3. در صورت عدم سازش، دادگاه به رسیدگی ماهیتی دعوی می‌پردازد.
 4. دادگاه پس از بررسی مدارک و استماع اظهارات طرفین، حکم طلاق را صادر می‌کند.

بنابراین طلاق از طرف مرد یکی از انواع طلاق در قانون ایران است. مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در قانون، با مراجعه به دادگاه، تقاضای طلاق همسرش را داشته باشد. البته در صورتی که زن باردار باشد، مرد نمی‌تواند همسر خود را طلاق دهد، مگر اینکه زن رضایت دهد یا دادگاه حکم طلاق را صادر کند.

مراحل طلاق از طرف مرد

سخن پایانی

مدت زمان رسیدگی به پرونده و صدور حکم طلاق، زمانی که دادخواست از طرف مرد ثبت شده باشد، به عوامل مختلفی مانند دلایل درخواست طلاق، تمایل زوجین به سازش و حجم پرونده‌های دادگاه خانواده بستگی دارد. به طور کلی، این مدت زمان می‌تواند از چند ماه تا چند سال متغیر باشد.

نباید فراموش کرد که طلاق یک تصمیم مهم و سرنوشت‌ساز است که باید با دقت و آگاهی اتخاذ شود. مردها قبل از اقدام به طلاق، باید تمام جوانب امر را در نظر بگیرند و از مشاوره حقوقی استفاده کنند.


دکتر فیض آبادی وکیل موسسه حقوقی دادگستر میرداماد

اشتراک گذاری

اگر این مطلب برای شما مفید بود، آن را به اشتراگ بگذارید

مطالب مرتبط

حقوق را بشناسید، از آسیب‌ها جلوگیری کنید

طلاق یکی از غم ‌بارترین اتفاقات در زندگی مشترک زوجین است که می‌تواند تبعات مالی، عاطفی و اجتماعی متعددی به‌ همراه داشته باشد. با

هر زوج وظایف خاصی پس از ازدواج دارند. یقیناً اگر زن یا مرد در انجام این وظیفه کوتاهی کنند، باید در این زمینه جوابگو

مهریه بعد از فوت شوهر نیز باید به زن پرداخت شود. در این‌ رابطه قوانین و تبصره‌های مختلفی وجود دارد که تعیین می‌کنند چگونه

ازدواج پیوندی مقدس و تعهدی مهم است که بر پایه اعتماد و صداقت بنا می‌شود. اما گاه ممکن است این اعتماد با فریب و

جستجو کنید

تماس با ما

مشاوره
سوال و پاسخ
مسیریابی دفتر

02122227212

02122227112

09121991266