اکثر افراد تصور می‌کنند جریمه پلاک مخدوش و دستکاری‌ شده، فقط جریمه نقدی است؛ اما باید بگوییم طبق ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی، اگر فردی پلاک خودرو را دست‌کاری کند، ممکن است حبس در انتظارش باشد. 

مخدوش کردن پلاک خودرو به چه معنا است؟

مخدوش کردن پلاک خودرو، به این معنی است که بعضی از رانندگان برای این که خودروی خود را در دید دوربین‌های راهنمایی و رانندگی قرار ندهند، بخشی از پلاک خودروی خود را پوشش می‌دهند؛ همینطور برخی از آن‌ها نیز پلاک خودروی خود را مخدوش می‌کنند و انجام این کار جرم محسوب می‌گردد.

جریمه پوشاندن پلاک خودرو

همانطور که گفته شد برخی از رانندگان برای آن که در دید دوربین‌های راهنمایی و رانندگی قرار نگیرند و جریمه نشوند، قسمتی از پلاک خودروی خود را می‌پوشانند یا آن را مخدوش می‌کنند، اما انجام این کار بر اساس قوانین جرم محسوب شده و مجازات‌ دارد. در واقع پوشاندن پلاک خودرو برای فریب ماموران و دوربین‌ها نه فقط سبب جریمه ماشین، بلکه موجب توقیف خودرو به مدت یک ماه نیز می‌شود.

جریمه پوشاندن پلاک خودرو

مطابق ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی انجام این کار و پوشاندن پلاک خودرو از ۶ ماه تا ۱ سال حبس دارد و فرد متخلف در صورت دستگیری باید این مجازات را طی کند. علاوه بر مجازاتی که برای فرد وجود دارد، راهنمایی و رانندگی می‌تواند خودروی فرد متخلف را به مدت ۱ ماه توقیف و در پارکینگ نگهداری کند.

جریمه مخدوش بودن پلاک

برخی از رانندگان اقدام به مخدوش کردن شماره پلاک ماشین می‌‌کنند. به طور مثال یکی از اعداد پلاک را تغییر می‌دهند. در ‌واقع این کار تخلف است و متخلف با جریمه ماموران مواجه خواهد شد. تخلف مخدوش کردن پلاک بیشتر در مناطق ورودی زوج و فرد و طرح ترافیک رخ می‌دهد.

با توجه به نحوه عملکرد دوربین‌ های پلیس راهور، باید در نظر داشت مشخصاتی که در عکس ثبت می‌شود با مشخصات شماره گذاری تطبیق داده می‌شود و اگر با مشخصات ظاهری خودرو یکی نباشد مشمول جریمه نمی‌شود. شایان ذکر است در صورتی که جریمه به دلیل خطای چشم از سوی کاربران پلیس باشد و فردی جریمه شود، می‌تواند از طریق دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ اعتراض کند تا به آن رسیدگی شود.

موارد مشمول جریمه مخدوش کردن پلاک موتور و خودرو

مواردی که مشمول جریمه مخدوش کردن پلاک موتور و خودرو می‌شوند، عبارتند از:

موارد مشمول جریمه مخدوش کردن پلاک موتور و خودرو

تفاوت جریمه مخدوش کردن پلاک خودرو و موتور

با توجه به قانونی که برای جریمه مخدوش کردن پلاک خودرو و موتور وجود دارد، باید بگوییم هنگامی که برخی از افراد پلاک خودرو یا موتور خود را مخدوش می‌کنند، تفاوتی بین جریمه آن‌ها وجود ندارد. بنابراین مبلغی که برای جریمه کردن موتور یا خودرو وجود دارد، یکسان است.

شرایط تبدیل یا تخفیف در مجازات مخدوش کردن پلاک خودرو و موتور

آیا امکان دارد که برای جریمه یا مجازات مخدوش کردن پلاک خودرو و موتور تخفیف وجود داشته باشد؟ در این مورد باید بگوییم که در برخی از موارد امکان دارد که شرایط تخفیفی برای مجازات این تخلف در نظر گرفته شود و قاضی می‌تواند شرایط را تغییر دهد.

شرایط تبدیل یا تخفیف در مجازات مخدوش کردن پلاک خودرو و موتور

البته مراجع قضایی و همینطور شرایطی که به وجود آمده است، جزء مواردی هستند که می‌توانند تخفیف را تعیین کنند. با توجه به ماده ۴۰ قانون مجازات اسلامی دادگاه زمانی که احراز مجرمیت متهم می‌پردازد و شرایط او را بررسی می‌کند، می‌تواند با توجه به شرایطی، صدور حکم فرد متخلف را به تعویق بیندازد که این مدت بین ۶ ماه تا ۲ سال است. این شرایط عبارتند از:

  • ▪️اصلاح مجرم
  • ▪️جهات مختلف تخفیف
  • ▪️جبران کردن ضررها
  • ▪️وجود نداشتن سابقه کیفری

بیشتر بخوانید: توقیف خودرو برای مهریه


دکتر فیض آبادی وکیل موسسه حقوقی دادگستر میرداماد

اشتراک گذاری

اگر این مطلب برای شما مفید بود، آن را به اشتراگ بگذارید

مطالب مرتبط

حقوق را بشناسید، از آسیب‌ها جلوگیری کنید

در سال ۱۴۰۳، قوه قضائیه با اعلام رشد ۳۳ درصدی، نرخ دیه را به شکل قابل توجهی تغییر داد. این تغییرات، علاوه بر تأثیری

دادخواست تامین دلیل از مدارک ضروری برای طرح دعوا یا دفاع است که امکان تامین دلیل برای خسارت را فراهم می‌کند. در این مطلب

در دنیای پیچیده امروز، وقوع جرم و جنایت محدود به مرزهای جغرافیایی نیست. گاه ممکن است ابعاد یک پرونده قضایی فراتر از حوزه قضایی

با وجود تلفن همراه، مزاحمت تلفنی و پیامکی برای بسیاری از مردم به یک مسئله پیچیده تبدیل شده است. هر نوع مزاحمتی که از

جستجو کنید

تماس با ما

مشاوره
سوال و پاسخ
مسیریابی دفتر

02122227212

02122227112

09121991266